شبکه های وایرلس

شبکه های وایرلس

توسط بهمن شمشیرساز

شبکه های بی سیم، برقراری ارتباط در مسافت های متفاوت

 

با توجه به پیشرفته شدن شبکه های کامپیوتری و نیاز به تبادل اطلاعات با سرعت بالا حتی در مسافت های طولانی، احتیاج به تکنولوژی وایرلس بیش از پیش محسوس می باشد.

ارتباط شبکه های کامپیوتری به روش سیمی در مسافت های طولانی دارای محدودیت های سرعت ارتباط و مستلزم هزینه های زیاد است، لذا برای حل این مشکل اندیشمندان درصدد برآمدند تا از طریق شبکه های بی سیم، با استفاده از انتقال داده‌ها توسط امواج رادیویى، مادون قرمز و ماکروویو محدودیت های موجود را رفع کنند.

سرعت پیشرفت این نوع شبکه ها به گونه ای بوده است که در حال حاضر اکثر ادارات وسازمان های دولتی و یا موسسات خصوصی به طور چشم گیری از این تکنولوژی استقبال کردند و اگر کاربر یا شرکت یا برنامه کاربردی خواهان آن باشد که داده و اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت متحرک در هر لحظه در اختیار داشته باشند شبکه های بی سیم جواب مناسبی برای آنهاست.

مزیت شبکه های وایرلس

 • مهمترین مزیت شبکه های بی سیم قابلیت متحرک بودن آن می باشد بدین معنی که کاربر میتواند بدون نیاز به استفاده از کابل به شبکه متصل شده و اطلاعات مورد نظر را دریافت یا انتقال دهد به طور مثال این تکنولوژی به کارمندان اجازه می دهد تا بطور آزاد از میان ساختمان ها تا درون اتاق جلسات عبور کنند و در عین حال به سرویسهای شبکه از طریق لپ تاپ‌هایشان دسترسی داشته باشند.

که همین امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی نیز خواهد شد .

از این تکنولوژی در مراکزی چون هتل ها، رستوران ها، مدارس و دیگر سازمانهای دولتی یا خصوصی به سهولت می توان استفاده کرد.

 • یکی دیگر از مزایای برتر شبکه های بی سیم امکان استفاده از این شبکه ها در جاهایی که حتی از امکانات مخابراتی نیز بی بهره اند، به طور مثال به وسیله این ارتباطات می توان خطوط تلفن را به محل های فاقد امکانات منتقل کرد و یا می توان تصاویر را به صورت واقعی انتقال داد.

توانایی های انواع شبکه های Wireless از نظر ابعاد:

 • شبکه های بی سیم وسیع : در این شبکه ها، امکان ارتباط بین شهرها و یا حتی کشورها با استفاده از سیستمهای ماهواره ای متفاوت فراهم می گردد.
 • شبکه های بی سیم شهری : در این شبکه ها ، امکان ارتباط بین چندین شبکه موجود در یک شهر بزرگ فراهم می گردد.
 • شبکه های بی سیم محلی : در این شبکه ها ، امکان ارتباط بین دستگاههای شخصی نظیر کامپیوتر دستی در یک ناحیه فراهم می گردد.
 • شبکه های بی سیم شخصی : این شبکه ها امکان دستیابی کاربران ساکن در یک منطقه محدود نظیر محوطه یک دانشگاه و یا کتابخانه را به شبکه و یا اینترنت فراهم می نمایند.

عوامل مقایسه با شبکه های کابلی

 • هزینه : شبکه های wireless هزینه بسیار کمتری نسبت به شبکه های سیمی که با استفاده از کابل کشی انجام می شود داراست و بدون نیاز به کابل کشی در محل های غیر قابل دسترس هم قابل اجرا می باشد.
 • قابلیت گسترش آسان : در شبکه های بی سیم اگر تعداد کاربرها به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند با همان تجهیزات شبکه موجود می توان به آنها خدمات داد، در صورتی که در شبکه های سیمی افزایش کاربرها نیاز به افزایش کابل کشی دارد.
 • بهره وری : امکان اتصال دائم کاربرها به شبکه های بی سیم می تواند یک پیوستگی مداوم بین آنها و شبکه ای که موردنیازشان است برقرار کند. برای داشتن یک تجارت موفق ، وایرلس این امکان را ایجاد می کند که یک کارمند بتواند به صورت بالقوه بهره وری بیشتری داشته باشد زیرا قادر خواهد بود که فعالیت خود را در هر محلی به انجام برساند.
 • قابلیت جا به جایی : کاربر ها می توانند حتی خارج از محیط کار خود به اینترنت دسترسی داشته باشند. بعنوان مثال مراکز تفریحی، هتل ها، مراکز آموزشی و…. به مشتری های خود امکان اتصال به اینترنت با مبلغ بسیار کم یا مجانی را می دهند.
 • ارتباطات پایدار در مسافت های طولانی: ارتباطات در کیلومترهای بالا به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که در برابر شرایط جوی نامناسب و حتی در مناطق فاقد خط دید و بسیار بد مقاوم بود و ضریب اطمینان اثبات شده دارند

در نظر داشته باشید که در شبکه های وایرلس می توان با استفاده از بعضی از الگوریتم ها اطلاعات جابجا شده در شبکه را رمزگذاری کرد و از طرفی میتوان برای هر کسی که میخواهد به شبکه متصل شود اهراز هویت کرد بدین صورت که از قبل به کاربرانی که اجازه دسترسی دارن  نام کاربری و رمز عبور دهیم.

تیم وایرلس پرساتک، در این میان تلاش خود را در جهت توسعه هر چه بیشتر فناوری شبکه های بی سیم کرده و از این رهگذر اقدام به مشاوره رایگان، طراحی و اجرای پروژه ها در انواع مختلف شبکه های وایرلس نموده است.