طراحی شبکه و زیرساخت

طراحی شبکه و زیرساخت

توسط بهمن شمشیرساز

طراحی شبکه

وقتی در مورد طراحی شبکه صحبت به میان می آید همه تصور می کنند که طراحی یعنی نقشه کابل کشی و نحوه چیدمان تجهیزات شبکه و ارتباطات آنها. اما این فقط بخش خیلی کوچکی از طراحی شبکه است.

در واقع طراحی شبکه علمی است که به گفته شرکت یاهو دامنه آن از استانداردهای کابل کشی، پسیو و اکتیو شبکه تا میزان درآمد و شریان های حیاتی و عوامل بقای یک سازمان امتداد دارد.

چرا طراحی شبکه اهمیت بسیار زیادی دارد؟

طراحی شبکه ازین رو حائز اهمیت زیادی است که نقش بسیار موثری در بکارگیری و پیاده سازی راهکارها، سرویس ها و تکنولوژی های مرتبط با تجارت هر سازمان و در نهایت تسریع دستیابی به اهداف سازمانی را به عهده دارد.

بنابراین اولین و مهم ترین قدمی که کارشناسان طراحی شبکه در این زمینه بر می دارند، شناسایی و کسب آگاهی نسبت به اهداف، ماموریت ها و چشم اندازهای یک سازمان است تا بر آن اساس بتوانند بستری فراهم سازند که قادر به تامین نیازهای فعلی و نیازهای آینده سازمان در حوزه شبکه و فناوری اطلاعات باشد.

با کمی دقت متوجه می شویم که امروزه با توجه به مرتبط بودن کلیه  فعالیت های یک سازمان به یکدیگر چه بصورت مستقیم و غیر مستقیم و لزوم ایجاد بستر ارتباطی این فعالیت ها با یکدیگر، انجام آنها توسط سیستم های اطلاعاتی و دربستر شبکه و فناوری اطلاعات صورت می پذیرد.

به عبارتی دیگر انجام هر فعالیت منوط به استفاده از راهکارها، نرم افزار و یا نرم افزارهای کاربردی و تخصصی همان فعالیت وتبادل اطلاعات این نرم افزارها و راهکارها با سیستم های اطلاعاتی مرتبط می باشد. در نتیجه عاملی که در دسترس پذیری و ارتباط مستمر کلیه این فعالیت ها و سیستم ها را فراهم میکند، فناوری اطلاعات است.

اما چیزی که باعث می شود واحدهای سازمانی بتوانند از این راهکارها در جهت تحقق اهداف سازمان به خوبی استفاده کنند و ارتباط مداوم و مستمر واحدها و فعالیت ها با یکدیگر برقرار باشد، طراحی شبکه ای استاندارد و کارامد است. کاری که مسئولیت و تعهد سنگینی را بر دوش طراحان شبکه می گذارد چراکه این طرح به عنوان طرح شبکه ای کارامد باید منجر به دست یابی به اهداف زیر شود:

  • استفاده بهینه و موثر از سرویس های مبتنی بر فناوری اطلاعات
  • افزایش بهره وری سازمان
  • بهبود خدمات پشتیبانی به مشتریان
  • افزایش رضایت مندی مشتریان
  • کاهش هزینه ها در کوتاه مدت و بلند مدت
  • بهبود روابط تجاری با شرکا، تامین کنندگان و کانال های توزیع محصولات و خدمات
  • برقراری امنیت اطلاعات

این در حالیست که عدم داشتن طرح شبکه ای استاندارد، کارامد و منعطف به شکست در دستیابی به اهداف فوق منتهی    می شود.

شرکت پرساتک با کسب آگاهی نسبت به اهداف و چشم اندازهای سازمان شما، نیازهای شما در حوزه آی تی را مورد بررسی قرار داده، مناسب ترین راهکارها را شناسایی و سپس اقدام به ارائه طرح شبکه ای استاندارد و در عین حال قابل توسعه، مقیاس پذیر و منعطف کرده و در پایان با اجرای آن بستری مناسب و کارامد در حوزه فناوری اطلاعات برای شما به ارمغان می آورد و مفتخر است که با انجام این مسئولیت و تعهد سنگین موجبات رضایت مندی شما مشتری عزیز را فراهم نماید.

درباره خط مشی و رسالت پرساتک

رسالت پرساتک این است که به کسب و کارهای ایرانی کمک کند تا با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، سریعترین رشد و شکوفایی را در صنعت و خدمات بومی داشته باشند و اقتصاد ملی را شکوفا کنند.

  • تاسیس در سال ۱۳۹۱
  • دفاتر در تهران و کرج
  • تنها تخصص: فناوری اطلاعات و ارتباطات