طراحی راهکارهای جامع شبکه

طراحی راهکارهای جامع شبکه

توسط بهمن شمشیرساز

طراحی شبکه

وقتی در مورد طراحی شبکه صحبت به میان می آید همه تصور می کنند که طراحی یعنی نقشه کابل کشی و نحوه چیدمان تجهیزات شبکه و ارتباطات آنها. اما این فقط بخش خیلی کوچکی از طراحی شبکه است.

در واقع طراحی شبکه علمی است که به گفته شرکت یاهو دامنه آن از استانداردهای کابل کشی، پسیو و اکتیو شبکه تا میزان درآمد و شریان های حیاتی و عوامل بقای یک سازمان امتداد دارد.

 

چرا طراحی شبکه اهمیت بسیار زیادی دارد؟

طراحی شبکه ازین رو حائز اهمیت زیادی است که نقش بسیار موثری در بکارگیری و پیاده سازی راهکارها، سرویس ها و تکنولوژی های مرتبط با تجارت هر سازمان و در نهایت تسریع دستیابی به اهداف سازمانی را به عهده دارد.

بنابراین اولین و مهم ترین قدمی که کارشناسان طراحی شبکه در این زمینه بر می دارند، شناسایی و کسب آگاهی نسبت به اهداف، ماموریت ها و چشم اندازهای یک سازمان است تا بر آن اساس بتوانند بستری فراهم سازند که قادر به تامین نیازهای فعلی و نیازهای آینده سازمان در حوزه شبکه و فناوری اطلاعات باشد.

با کمی دقت متوجه می شویم که امروزه با توجه به مرتبط بودن کلیه  فعالیت های یک سازمان به یکدیگر چه بصورت مستقیم و غیر مستقیم و لزوم ایجاد بستر ارتباطی این فعالیت ها با یکدیگر، انجام آنها توسط سیستم های اطلاعاتی و دربستر شبکه و فناوری اطلاعات صورت می پذیرد.

به عبارتی دیگر انجام هر فعالیت منوط به استفاده از راهکارها، نرم افزار و یا نرم افزارهای کاربردی و تخصصی همان فعالیت وتبادل اطلاعات این نرم افزارها و راهکارها با سیستم های اطلاعاتی مرتبط می باشد. در نتیجه عاملی که در دسترس پذیری و ارتباط مستمر کلیه این فعالیت ها و سیستم ها را فراهم میکند، فناوری اطلاعات است.

اما چیزی که باعث می شود واحدهای سازمانی بتوانند از این راهکارها در جهت تحقق اهداف سازمان به خوبی استفاده کنند و ارتباط مداوم و مستمر واحدها و فعالیت ها با یکدیگر برقرار باشد، طراحی شبکه ای استاندارد و کارامد است. کاری که مسئولیت و تعهد سنگینی را بر دوش طراحان شبکه می گذارد چراکه این طرح به عنوان طرح شبکه ای کارامد باید منجر به دست یابی به اهداف زیر شود:

  • استفاده بهینه و موثر از سرویس های مبتنی بر فناوری اطلاعات
  • افزایش بهره وری سازمان
  • بهبود خدمات پشتیبانی به مشتریان
  • افزایش رضایت مندی مشتریان
  • کاهش هزینه ها در کوتاه مدت و بلند مدت
  • بهبود روابط تجاری با شرکا، تامین کنندگان و کانال های توزیع محصولات و خدمات
  • برقراری امنیت اطلاعات

این در حالیست که عدم داشتن طرح شبکه ای استاندارد، کارامد و منعطف به شکست در دستیابی به اهداف فوق منتهی می شود.

 

شرکت پرساتک با کسب آگاهی نسبت به اهداف و چشم اندازهای سازمان شما، نیازهای شما در حوزه آی تی را مورد بررسی قرار داده، مناسب ترین راهکارها را شناسایی و سپس اقدام به ارائه طرح شبکه ای استاندارد و در عین حال قابل توسعه، مقیاس پذیر و منعطف کرده و در پایان با اجرای آن بستری مناسب و کارامد در حوزه فناوری اطلاعات برای شما به ارمغان می آورد و مفتخر است که با انجام این مسئولیت و تعهد سنگین موجبات رضایت مندی شما مشتری عزیز را فراهم نماید.